Vídeň – Ideální město na testovací jízdu

Pokud jste v situaci, že plánujete poprvé vyrazit na „sightseeing tour“ po evropských velkoměstech s dětmi a chcete, aby si to užily i ony (tady samozřejmě nemluvím o miminkách, ale dvou, tří, čtyřleťácích), rozhodně vám můžu doporučit Vídeň.

Bohužel se nejedná o žádnou skvěle (ani špatně) placenou reklamu, ale o čiročirou pravdu. Sama jsem se do Vídně poprvé dostala teprve až nedávno a naprosto mě nadchla.

Vzdálenost

Protože je to jedno z nejbližších větších měst za našimi hranicemi, jako první test je ideální. Nemusíte tím pádem řešit letenky, velikost a váhu zavazadel, naopak si můžete ze samotné cesty udělat velké lákadlo. Které dítě by neocenilo několikahodinovou cestu vlakem, kde se dá běhat, jíst, pít, zajít si na záchod, lehnout si nebo stoupnout na sedačku a nebýt moc v klidu a potichu (když se zadaří a máte ve vagonu víc rodinek nebo prázdnější vlak) :-)

Na druhou stranu kvůli relativní blízkosti nemůžete počítat s tím, že zažijete velkou změnu – třeba v zimním období horko, modré nebe a nekonečné pláže, exotická jídla atd.

Počasí je stejné jako u nás - když je zima, je zima. Když ne, tak ne :-)

Počasí je stejné jako u nás – když je zima, je zima. Když ne, tak ne :-)

Jídlo

Na Rakousku je sympatické i to, že v restauracích najdete v podstatě stejnou nabídku jídla, na kterou jste zvyklí u nás. A které dítě nemiluje řízky a jakoukoliv sladkost, třeba v podobě sachru, že? 😊

Což je samozřejmě i nevýhoda, protože při poznávání nových míst je skvělé zapojit všechny smysly. Ale ruku na srdce, malé dítě spíš ocení to, na co je zvyklé z domova, než nějaké exotické speciality, u kterých musíte zkoumat každou ingredienci a ne/pálivost, nebo dokonce kvalitu vody.

Památky a vstupné

Na Vídni je mi sympatické to, že ať se v centru (i širším) podíváte, kam se podíváte, vidíte něco historického, monumentálního nebo prostě jen krásného. Samotné centrum se dá projít za jeden den, ale to by vlastně byla škoda.

Na cestování s dětmi je úžasné to, že vlastně vůbec není kam spěchat. Proč si nesednout na lavičku ve Volksgarten, nedat si ve stánku kafe a jen tak se nerozhlížet po všech těch monumentálních stavbách?


A jak jsou na tom vstupy? Hodně záleží, co s dětmi chcete podniknout, jak moc je baví chodit po památkách, ale pro představu jsem vybrala pár možností:

Albertina – vstup pro děti zdarma

Věže a katakomby Domkirche St. Stephan – do 6 let zdarma

Kindermuseum Schönbrunn & Irrgarten & Tiergarten (kombinace prohlídky dětského muzea, vstupu do labyrintu a zoo, které jde koupit i zvlášť) – € 23,00


Parky

To je kapitola sama pro sebe. A je to přesně ta, díky které mě Vídeň okouzlila.

Protože jsme byli ubytovaní kousek od radnice ve čtvrti Josefstadt, můžu s klidným svědomím říct, že park a hřiště pro děti tam najdete skoro všude. Každých pár bloků (tím myslím opravdu „pár“) byl menší nebo větší park s hřištěm pro prcky, většinou i s druhým hřištěm pro starší děti, trávníkem na hraní nebo piknik, občas byl k dispozici pingpongový stůl nebo houpací síť, spousta laviček, stoly na sezení. Naprostá paráda…

Jazyk

Anglicky se s přehledem domluvíte na všech turisticky významných místech, při nákupu vstupenek, jízdenek atd. Pokud ale jako my občas preferujete z centra zmizet a například se najíst za normální cenu bez turistické přirážky, může se vám stát, že s angličtinou nepochodíte. Naštěstí jsem z hlavy vydolovala pár slovíček z hodin němčiny na střední škole, které na základní domluvu stačily, ale kombinace pantomimy a milého přístupu personálu taky fungovala.

Němčina je geniální. Vezmete si 7 písmen, náhodně je proházíte a máte z toho slovo, které se skoro nevejde na řádek ;-)

Doprava po městě

Hromadná doprava je skvělá a přehledná a děti ji určitě jako zpestření ocení. Jak už jsem psala, my jsme byli ubytovaní blízko centra a až do Vídně zavítáme příště s našimi dětmi, uděláme to taky tak. Mít na dosah památky, obchody a velký výběr restaurací je k nezaplacení. Teda jasně, promítne se to v ceně ubytování, takže k zaplacení to je 😊 Ale jak už jsem psala, Josefstadt mi za to stojí.

Každopádně jsme si užili i cestování hromadnou, protože ne všechna zajímavá místa jsou v docházkové vzdálenosti. Ale nemusíte se jí bát, značení je přehledné, všude najdete ukazatele, odpočet času, kdy tramvaj nebo metro přijede, zvukové hlášení. Vlastně všechno, co k pohodlnému cestování potřebujete. A to, že metro jezdí většinu doby nad zemí, je už jen třešnička na dortu.

Kdyby vám k dodání odvahy stačilo už jen malé pošťouchnutí, třeba může mít podobu kartiček se základnímu frázemi, která se při cestování s dětmi hodí. Jsou malé, skladné a levné. A v angličtině ;-)

Tereza Klapuch Haltmarová
Jsem zapálená lektorka angličtiny a maminka dvou kluků. Miluju cestování a pomáhám maminkám plnit si jejich sny o cestě na pláž a životě v zahraničí. Můj příběh si přečtěte zde >>