O mně

Tereza Klapuch Haltmarová

Jsem zapálená lektorka angličtiny a maminka dvou kluků. Miluju cestování a proto s radostí pomáhám i ostatním naučit se "maminkovskou angličtinu". Takovou, kterou potřebují při cestování s dětmi nebo když žijí v zahraničí, abychom si i my, maminky, mohly plnit své sny.

Moje cesta k angličtině

Dělám práci, která mi přináší radost a na kterou se těším každý den. Dělám ji tak, jak jsem si vždycky představovala. Podle sebe, s lidmi, díky kterým si rozšiřuju obzory a které bych jinak nepoznala, vytvářím pro každého z nich cestu, jak dosáhnout svého snu, a mám z toho obrovskou radost.

Cestuju, když se mi chce. Cestuju do tepla, když je u nás zima, nebo do zimy, když je u nás moc teplo. Prostě žiju svůj život s angličtinou.

 

Narodila jsem se do generace, která angličtinu začala potkávat už ve školce. A taky na základní škole, na střední, na vysoké. A víte co? Docela mi ta školní angličtina šla. Mám to štěstí, že mě jazyky baví a taky mi celkem jdou. Prostě jsem v sobě objevila takový ten školní talent na jazyky. Zvládala jsem totiž správně vyplňovat testy.

Ale že bych se domluvila, to ani náhodou. Cestovat jsem mohla leda tak korespondenčně.

Ovládala jsem základy gramatiky, pochopila použití předpřítomného času, zvládala dost slovíček, uměla jsem psát eseje. Ale co jsem neuměla, protože to se u nás ve školách neučilo, bylo jazyk používat. Domluvit se. Umět poslouchat a reagovat.

Cestování a mluvení anglicky naprosto nepředstavitelná hrůza. Navzdory tomu jsem se rozhodla odcestovat a studovat v zahraničí.

Bylo to jako skok do hodně ledové vody. V kombinaci s mojí introvertní povahou jsem si na začátku připadala úplně ztracená. Rudá až za ušima a zpocená až na … na místech, kde potní žlázy nejsou (jasně že myslím oční bulvy 😉 ). Dost často se konverzace přesunula úplně jinam, než jsem chtěla, protože mě druhá strana nepochopila. Nebo jsem se jen přihlouple usmívala. Když jsem s pocitem trapnosti mizela vyčerpaně domů, napadaly mě geniální a vtipné věty, jak reagovat, ale už je nebylo komu říct. Cítila jsem se hrozně.

Ale pak jsem pochopila, že přesně tohle je můj způsob, jak to všechno můžu zvládnout. Prostě si v hlavě přehrávat různé situace a reakce na ně.

 

Vím, že to možná působí přihlouple, ale díky tomu jsem se rozmluvila. Jasně, že se vždycky někdo zeptal na něco, co jsem neměla připravené. Pro mě bylo důležité, že začátek jsem měla rozmyšlený a ten nejhorší první krok, navázání konverzace, byl už za mnou. A postupně jsem se otrkala a pouštěla se i do odvážnějších témat, delších rozhovorů, vtípků. Někdy to vyšlo, někdy ne. Ale to se děje, i když mluvíme svým rodným jazykem.

Velmi brzy jsem se naučila zúročit všechnu teorii, kterou jsem se kdy naučila. Navíc jsem zjistila, že mě tyhle konverzace baví. Že miluju cestování. Že zbožňuju bavit se s neznámými lidmi. A že mě to všechno baví natolik, že jsem získala několik certifikátů a začala angličtinu učit v jazykovkách, ve firmách, učitele, seniory.

Díky mojí dlouhé a klikaté cestě jsem objevila a vyzkoušela velkou řadu způsobů, jak se angličtinu naučit. Dnes už vím, že univerzální návody prostě neexistují. Proto kombinuju několik různých přístupů, které mým studentům během 20 let praxe vyhovovaly nejčastěji a které si vychvalovali nejvíc.

Mezitím jsem začala žít nový život v novém světě. Ve světě, kde jsem máma.

Ve světě, kde se řeší věci, o kterých jsem dřív neměla ani tušení. Zkuste se zeptat bezdětné ženy, jestli tuší, co jsou dupačky, sporťák, gel na zoubky, pátá, šestá, tisící nemoc, koliky, reflux. Když neuteče, zkuste se jí ještě zeptat, jestli tahle slova umí říct anglicky a jestli se umí s těmito situacemi popasovat. Tipuju, že odpověď bude znít: NE.

Ale ani tohle nemusí být překážka ke snu o pohodě na pláži. Protože vím, že největší strašák maminek je, že s dítětem poběží na pohotovost do nemocnice a tam ze sebe nevytlačí ani slovo, vytvořila jsem eBook zdarma Jak zvládnout anglickou konverzaci v nemocnici za měsíc ... aneb na co běžná slovní zásoba nestačí právě tak, aby byly i na tohle připravené. Najdete v ní téma (nejen dětské) nemoci a typy doktorů, kterou si můžete zdarma stáhnout tady.

Pro maminky, které by se chtěly do zdokonalení svojí maminkovské angličtiny pustit ve velkém, právě připravuju on-line kurz Angličtina pro mámy na cestách.