Přece byste na dovolené nechtěla vařit, paninko

Tuhle geniální větu jsem vyslechla, když jsem si majiteli soukromého ubytování stěžovala, že jedna plotýnka z dvojplotýnkového vařiče nefunguje. Co na to odpovědět?

Kromě automatické řádně nasupené (a možná i trochu sprosté) odpovědi by to nejspíš byla reakce: „Nechtěla, pane, nechtěla, to jste trefil. Ale protože cestuju s rodinou a miminkem, kterému vařím příkrmy, rozhodli jsme se ubytovat v soukromí právě proto, abychom si vařit mohli. Takže kde je ten slibovaný funkční vařič?“

Během našich cest jsme vystřídali řadu nejrůznějších domů a apartmánů a bohužel musím připustit, že podobných podivností jsme už zažili několik. Na druhou stranu uznávám, že díky těmto zážitkům si dovolené aspoň pamatuju. Což je s mojí paměti hodné rybičky Dory (z pohádky Hledá se Nemo) co říct 😊

Aneb co se může při ubytování v soukromí přihodit:

Chybějící postýlka

Když jsme se starším synem jeli na první cestu do zahraničí, vybrali jsme si blízké Chorvatsko. Sehnali jsme dobře vypadající apartmán a s majitelem jsem se ještě před potvrzením rezervace domlouvala, že nám půjčí dětskou postýlku. Pár dnů před odjezdem jsem mu psala, jestli s postýlkou počítá, protože jsem tušila, že zapomenout může každý. Obratem mi potvrdil, že je všechno ok a postýlka bude. Co myslíte? Nebyla.

Když jsme po dlouhé cestě dorazili do apartmánu, těšili jsme se, že odnosíme zavazadla a vyrazíme hned k moři. Omyl. Jakmile jsme vstoupili do apartmánu a začala jsem zjišťovat, kde je postýlka, majitel mi s úsměvem odpověděl: „Já myslel, že budete s dítětem spát v jedné posteli.“

Celé odpoledne jsme strávili na parkovišti nebo v apartmánu, protože majitel musel jít půjčit postýlku od souseda. Očividně u toho bylo potřeba pořádně pokecat, protože to trvalo tři čtvrtě hodiny. Pak ji manžel sám přestěhoval (majitel byl starší ročník) a nakonec i smontoval. Ale až potom, co starý pán popůjčoval nářadí snad od celé ulice.

Chybějící lůžkoviny

Na jiné dovolené nám majitel apartmánu slíbenou cestovní postýlku dodal. Ale povlečení do ní ne. Takže mladší syn ležel s otevřenou pusou na matraci potažené polo-igelitovou šustivou látkou a celý týden na ni slintal, protože všechny náhradní prostěradla a plenky, které jsme se do postýlky snažili dál, klouzaly a nevydržely na místě víc než pár minut.

A o tom, že když požádáte o spaní pro 4 lidi, můžete vyfasovat deky a povlečení jen pro 3 osoby, snad ani psát nebudu :-)

Hrací mikrovlnka

Když byl starší syn miminko, cestovali jsme po Čechách na delší dobu se sterilizátorem lahviček. Mikrovlnka proto patřila k nutnému vybavení.

Ve většině případů se nám ji po několika pokusech podařilo správně rozchodit, ale jednou jsme měli k využívání tak miniaturní přístroj, že bych nevěřila, že nepatří do dětské hrací kuchyňky. Vešla se do ní maximálně krabička určená pro jednu porci jídla, natož dezertní talířek. A sterilizátor byl rozhodně větší než celá mikrovlnka.

Pokud je pro vás podobné zařízení nutností, rozhodně doporučuju dopředu poptat se na přesný typ nebo velikost.

Nefunkční přístroje

Našli jste inzerovaný domek se sporákem a troubou, pračkou, mikrovlnkou? I tak se vám ale může stát, že vám při předání klíčů majitel řekne kouzelnou větu ve stylu: „Abych nezapomněl, to a to bohužel zrovna přestalo fungovat a opravář přijede až po vašem odjezdu.“

Lidi jsou různí, majitelé taky, a proto se můžete bohužel potkat i s podobnou situací. Rozhodně nechci tvrdit, že je to pravidlo, ale stát se může.

Absence dveří, části stropu/podlahy

Soukromí a klid na večerní posezení vám nemusí zaručit ani pronájem patrového domku. Pokud si detailně neprohlédnete fotky, může se vám stát (jako nám), že ani jedna z místností nebude mít dveře. Nebo že ve stropu jednoho patra/v podlaze druhého patra chybí několik prken, takže na večerní hovory můžete s klidem zapomenout.

Výhodou je, že se na dovolené se svým prckem nebo prcky vyspíte vydatných 12 a víc hodin denně ;-)

Tenké stěny a dveře

Při pronájmu bytu nebo apartmánu je nutné počítat i s tím, že ne vždycky narazíte na tiché sousedy. Podobně i samotná konstrukce budov je někdy tak nekvalitní, že i přes několikery zavřené dveře máte pocit, jako by sousedi z protějšího bytu seděli ve vaší kuchyni.

Kuna ve střeše

Jednu dovolenou jsme chtěli strávit v horské roubence, s potůčkem na zahradě, aby si kluci mohli stavět hráze. Idylka, že?

Bohužel i tentokrát bylo předání klíčů kritické. Majitel se jen tak letmo mezi dveřmi zmínil, že občas se střechou proběhne kuna, trochu zadupe, ale rozhodně to není pravidlem.

Jestli dusot tohoto (na obrázkách) roztomilého zvířátka znáte, neřeknu vám nic nového. Pokud ne, věřte, že když vám nad hlavou celou noc dusá kunička, máte pocit, že se v horním patře koná super hustá párty pro urostlé chlapy, kteří dost hlasitě chrčí a nadávají. A navíc vztekle očůrávají komín, abyste i vy, tupci ze spodního patra, pochopili, komu tenhle dům patří.

Nutno uznat, že párty trvala jen dvě noci. Nebo jsem další dny upadla do bezvědomí, kdo ví. Pán měl asi pravdu – běhání kuny střechou není pravidlem. Rozhodně ale je nezapomenutelným okamžikem, který si vychutnáte od začátku do konce.

Chybějící špunt do vany a jiné drobnosti

Pokud se vaše dítě nerado sprchuje (patří-li hysterický jekot a extatické trhání těla hodné nejkrutějších psycho/hororů do kategorie „nerado“ :-)) a seženete ubytování s vanou, ještě se neradujte. Nikdo totiž netvrdí, že k vaně vyfasujete i špunt.

Matky se superschopnostmi MacGyvera ale dokážou vyřešit i tuhle situaci – jedna ponožka nacpaná do druhé ponožky a igeliťáku vyřeší i tenhle problém v domácnosti.

Milé překvapení

Naopak se vám může poštěstit, že narazíte na nečekaně příjemné majitele ubytování, kteří vám sami od sebe navíc připraví neobjednanou dětskou židličku a vaničku, krabici hraček nebo cokoliv, co vám pobyt s děťátkem zpříjemní. Nebo že na místě objevíte volně využitelnou a neinzerovanou hernu u apartmánu nebo v restauraci, dětské hřiště, výběh se zvířaty, obsluhu, která očividně miluje děti a dovádí s nimi.

Nám se naštěstí při cestách nikdy nestalo, že by dohodnuté ubytování vůbec nevyšlo. I když někdy bychom možná byli radši ;-)

Tímhle článkem vás rozhodně nechci odradit od ubytování v soukromí. Naopak. I po všech těchto zkušenostech zastávám názor, že pro cestování s dětmi je to nejlepší volba. Můžete jíst, na co máte chuť a kdy máte chuť, prát zabahněné a pročůrané oblečení, kolikrát (ne)chcete, spát nebo nespat, vstávat nechutně brzo, rámusit a ječet. Prostě užívat si vytouženou dovolenou.

A že se občas neplní vaše představy na 100 %? Aspoň natrénujete přizpůsobivost a schopnost improvizace. A věřte tomu, že po uplynutí dostatečně dlouhé doby budete mít navíc nezapomenutelné zážitky a zábavné historky k vyprávění.

Něco navíc pro čtenáře, kteří tenhle dlouhý článek zvládli dočíst až do konce ;-)

Pár slovíček a frází, které se vám při ubytování v soukromí můžou hodit. Z celého srdce přeju, ať je využíváte jen v příjemných situacích 😉

Vybavení

bezpečnostní schránka – lockbox [ˈlɑːkbɑːks (AmE) / ˈlɒkbɒks (BrE)]
detektor kouře – smoke alarm [ˈsməʊk əlɑːrm (AmE) / ˈsməʊk əlɑːm (BrE)]
fén, vysoušeč vlasů – hairdrier / hairdryer [ˈherdraɪər (AmE) / ˈheədraɪə(r) (BrE)]
hasicí přístroj – fire extinguisher [ˈfaɪər ɪkstɪŋɡwɪʃər (AmE) / ˈfaɪər ɪkstɪŋɡwɪʃə(r) (BrE)]
lednice – refrigerator / fridge [rɪˈfrɪdʒəreɪtər (AmE) / rɪˈfrɪdʒəreɪtə(r) (BrE) / frɪdʒ]
lékárnička – first aid kit [ˌfɜːrst ˈeɪd kɪt (AmE) / ˌfɜːst ˈeɪd kɪt (BrE)]
mikrovlnka – microwave [ˈmaɪkrəʊˌweɪv]
pračka – washing machine [ˈwɑːʃɪŋ məʃiːn (AmE) / ˈwɒʃɪŋ məʃiːn (BrE)]
sporák – stove [stəʊv]
sušička – dryer [draɪər (AmE) / draɪə(r) (BrE)]
topení a chlazení – heating and cooling [ˈhiːtɪŋ ənd kuːlɪŋ]
trouba – oven [ˈʌvən]
varná konvice – electric kettle [ɪˈlektrɪk ˈketəl]
žehlička – iron [ˈaɪərn (AmE) / ˈaɪən (BrE)]

Problémy

fungovat – work [wɜːrk (AmE) / wɜːk (BrE)], function [ˈfʌŋkʃən]
chybět – miss [mɪs]
nefunkční – non-functional [nɑːnˈfʌŋkʃənl (AmE) / nɒnˈfʌŋkʃənl (BrE)], non-functioning [nɑːnˈfʌŋkʃəniŋl (AmE) / nɒnˈfʌŋkʃəniŋ (BrE)]
nehoda – accident [ˈæksɪdənt]
opravit – repair [rɪˈper (AmE) / rɪˈpeə(r) (BrE)], fix [fɪks]
rozbitý – broken (roztlučený) [ˈbrəʊkən], broken down (nefungující) [ˈbrəʊkən daʊn]
stěžovat si – complain [kəmˈpleɪn]
stížnost – complaint [kəmˈpleɪnt]
vyměnit – change [tʃeɪndʒ]

Stížnosti

as advertised – jak bylo inzerováno
Could you please change the ….? Mohl/a byste, prosím, vyměnit …..?
The (air conditioning / shower / television) is not working. (Klimatizace / sprcha / televize) nefunguje.
There isn’t any hot water. Neteče teplá voda.
There’s no (toilet paper / soap / shampoo). Není tam žádný toaletní papír / mýdlo / šampon.

Víc se dočtete v e-booku Angličtiny pro mámy na cestách – Hotely a ubytování, který se tématu ubytování a vybavení v hotelech i soukromí pro lidmi s dětmi i bez dětí věnuje mnohem podrobněji.

Tereza Klapuch Haltmarová
Jsem zapálená lektorka angličtiny a maminka dvou kluků. Miluju cestování a pomáhám maminkám plnit si jejich sny o cestě na pláž a životě v zahraničí. Můj příběh si přečtěte zde >>