Naše cesta z města

Strávit život na cestách byl můj sen. Odmalička jsem se viděla jako letuška, později jako pracovnice nějaké neziskovky na zahraniční misi, pak jsem jednoduše chtěla v zahraničí žít. Nic z toho mi doteď nevyšlo. Teda ne na víc než několik měsíců.

Taky jsem chtěla cestovat s dětmi, jakmile se narodí. Ani to mi tak úplně nevyšlo, jak si můžete přečíst v článku „Proč teď necestuju“. U mě rozhodně platí, že „chceš-li pobavit Boha, sděl mu své plány“, protože zatím mi nevyšel ani jeden z mých dětsko-dívčích vysněných scénářů. A že jich bylo 😉

Proto jsme se jako rodina rozhodli uniknout domovu tak, jak to zrovna teď zvládáme. A až přijde „pak“, vyrazíme na cesty.

Protože jsme neměli to štěstí v neštěstí, že bychom podědili romantickou chaloupku někde na stráni pod lesem, kam srnky chodí dávat dobrou noc, ani apartmán na Kanárech, padla na rodinné radě volba na low cost variantu úniku před civilizací.

Stanování by bylo samozřejmě levnější, ale přece jen jsem už trochu rozmazlená. Například se ráda během deštivých dnů posadím. Třeba i několikrát za den. Vyspím na posteli širší než 60 centimetrů. Ráda chystám celodenní stravu pro čtyřčlennou rodinu jinak než v jednom ešusu. Taky mě příliš neláká představa trávit několik týdnů v létě na 3 nebo 4 metrech čtverečních, kdykoliv nechceme být venku. Nemluvě o tom, že rozvěsit a hlavně usušit mokré oblečení a boty pro 4 lidi ve stanu přes noc prostě nejde.

Proto jsme se rozhodli koupit louku a k ní starý mobilheim. Ani tentokrát plán nevyšel podle našich představ. Překvapivě 😊 Louku sice máme, a k ní dokonce i lesík a potůček, ale místo mobilheimu máme cirkusáckou maringotku. Romantika jako stehno, že?

Jasně, k cestování to má hooodně daleko. Ale jen jsem chtěla povzbudit ty z vás, kterým v určité životní situaci plnění jejich snů nevychází, ať neskládají ruce do klína. Vždyť super věci si můžete užít i teď a tady.

Vezměme to z jiného úhlu pohledu. Co tak milujete na cestování?

  • Blízkost přírody?
  • Že zažíváte neobvyklé situace a musíte si s nimi poradit?
  • Že poznáváte nová místa a nové lidi?
  • Že zažíváte jiný způsob života, než na jaký jste ze svých domovů zvyklí?
  • Že trénujete psychickou a fyzickou odolnost sebe a svých dětí? Nebo se dokonce od-rozmazlujete? (pokud chcete vědět, co tím myslím, můžete se začíst do článku „Cestování jako skvělý způsob od-rozmazlení“)

To všechno máme díky maringotce taky.

  • Přírodu máme všude kolem sebe. Někdy je jí až moc i vevnitř 😊
  • Zkusili jste žít několik týdnů s malými dětmi bez elektřiny, pračky, lednice, tekoucí vody, záchodu, vlastně čehokoliv, co vám usnadňuje každodenní život? Můžu potvrdit, že to přináší opravdu dost nových situací a výzev každý den 😊
  • Nová místa máme kolem sebe, kamkoliv se otočíme. Nové lidi poznáváme vlastně kdekoliv.

A až bude náš čas nebo nám nebude tenhle způsob vyhovovat, louku i s maringotkou prodáme a vyrazíme, kamkoliv budeme chtít. Pro jistotu bez velkého plánování 😊

Pokud se vám v současné době neplní vaše sny, protože … existuje milion důvod proč …, nevzdávejte se.

Jednou váš čas přijde. Sice možná jinak a jindy, než byste chtěli, ale přijde.

Do té doby si můžete zařídit život jinak. Třeba začněte tím, že si sepíšete, co vás na cestování tak baví nebo láká, a přiveďte to do svého života už teď.

Každopádně jsem přesvědčená, že si koktejl na Mauriciu vychutnám líp, až nebudu muset hlídat, jestli se mi nějaké dítě netopí v oceánu nebo nežere písek na pláži bagrovací lžící 😉

Tereza Klapuch Haltmarová
Jsem zapálená lektorka angličtiny a maminka dvou kluků. Miluju cestování a pomáhám maminkám plnit si jejich sny o cestě na pláž a životě v zahraničí. Můj příběh si přečtěte zde >>