Možná patříte mezi ty, kteří se (třeba i se slovníkem nebo překladačem v mobilu) na dovolené jakž takž domluví, ale nejspíš uznáte, že vyplňování formulářů je sportovní disciplína sama o sobě. Vlastně doslova, když započítáte čas a energii potřebnou na vyběhání razítek a vytrvalostní stání ve frontách 😊
Nedávno jsem sepsala celý eBook o cestování Angličtina pro cestování (nejen) s dětmi, kde, jak název vypovídá, najdete slovní zásobu a fráze potřebné pro cestování, vyšperkovanou o „family friendly“ slovíčka, která se vám můžou hodit na cestách s dětmi.
Jako bonus jsem chtěla přihodit právě kapitolku o formalitách, vyplňování žádostí pro získání víz a podobných záležitostech, ale dává mi větší smysl neschovávat ji jen pro pár vyvolených, ale naopak ji vypustit do světa, aby mohla pomoci co nejvíce lidem.
Tenhle článeček proto bude taková miniučebnice formalit.
V příštím článku se podíváme na názvy jednotlivých kolonek formuláře žádosti o vízum. Jdeme na to 😊
Ale nejdřív začnu vysvětlivkou: u výslovnosti můžete najít dvě verze výslovnosti pro
AmE – severoamerickou angličtinu a BrE – britskou angličtinu.
Kdybyste se v zahraničí dostali do situace, se kterou potřebujete pomoci nebo poradit, prostřednictvím níže uvedeného odkazu najdete konkrétní informace o zastoupení ČR v zahraničí včetně odkazů na jejich webové stránky, kontakty a otevírací dobu:
Je potřeba mít na paměti, že každá země má svůj vlastní systém víz (většinou se liší víceméně jen názvy) a hlavně postupů, jak se o víza ucházet. Proto zde najdete jen úvodní přehled, vycházející pro ilustraci z českého systému, ze systému víz USA a Thajska.
Do těchto systémů spadají různá rozdělení víz podle účelů cesty s různými požadavky na doplňující formuláře a informace k základní žádosti o vízum:
Spolu s žádostí o letištní tranzitní vízum je potřeba doložit i dokument o navazující cestě do cílové destinace.
Často je potřeba dodat k žádosti o vízum i doklad o místně pobytu v dané zemi, zvací dopis a kontaktní údaje na ubytovatele, výpis z banky dokazující dostatečný zůstatek odpovídající délce pobytu.
Samozřejmě každá další okolnost cestování vyžaduje formuláře navíc – cestování se psem, žádost o možnost uzavřít sňatek v místě pobytu atd.
Na další slovní zásobu se podíváme příště. Do té doby si užijte snění a plánování 😊