Jak dostat angličtinu do každodenního života. Zadarmo, jak jinak 😊

Moje základní rada zní: najděte si partnera–cizince, mluvte s ním anglicky a jste za vodou. Ale když jsem se téhle zlaté rady nedržela ani já sama a vdala jsem se za Čecha jako poleno, nemůžu ji uvádět jako ideální radu 😊

Způsoby, jak si najít a zařídit placené lekce angličtiny, rozepisovat nebudu. Chci se totiž zaměřit na to, jak nenápadně, elegantně a zdarma využít angličtinu v běžném životě.

Samozřejmě obvyklé a známé rady mají své místo i tady, takže stručně:

  • filmy a seriály
  • hudba
  • konverzace s kamarádkou/kamarádem, expaty (seznamky, Facebook, weby)
  • život s miminkem
  • učení se s malými dětmi

Filmy a seriály

Pokud si pustíte filmy a seriály v angličtině, můžete poslouchat angličtinu a trénovat porozumění, učit se rozlišovat jednotlivá slova, i když jim třeba tak úplně nerozumíte, vnímat intonaci, výslovnost.

Pro začátečníky je vhodné pustit si oblíbený film, který jste viděli už stokrát, a dokážete citovat celé pasáže zpaměti. Protože když víte nebo tušíte, co kdy Richard Gere Julii Roberts řekne, tak je pro vás mnohem snadnější odhalit to i v angličtině.

Můžete si pustit film nejprve s titulky, abyste si mohli číst, co říkají, ale pokud jste v angličtině zběhlejší, doporučuju titulky vypínat, abyste se zaměřili jen na zvuk, výslovnost, dialekty a nejen na čtení.

Hudba

Pokud milujete hudbu, i tady doporučuju začít od písniček, které znáte. Zkuste si vyhledat a přečíst/přeložit texty, nejen mimoděk poslouchat melodii. Je to jednorázová akce, takže se nemusíte děsit, že budete trávit dlouhé dny a noci překládáním všech textů a všech alb (i když samozřejmě i to je možnost, ale bohatě stačí začít jen s pár texty). Pak už jen můžete sem tam mrknout, jestli textu rozumíte skutečně správně.

Důležité je se při poslechu na chvíli zastavitvědomě se věnovat odhalování jednotlivých slov.

Konverzace s kamarádkou/kamarádem, expaty

Další možností je domluvit se s kamarádkou nebo kamarádem na pravidelné setkávání, kdy budete mluvit výhradně a jen anglicky.

Jestli si u toho zaběháte, zaposilujete v parku, vyvenčíte psi nebo děti, nebo budete sedět nad učebnicemi, je jen na vás. Ovšem je potřeba být důslední a nesklouznout do češtiny, což se bohužel často stává. Ale pokud vážně chcete s angličtinou pohnout a hlavně víte, proč to chcete, motivace v podobě představy prosluněné pláže nebo výšlapu do hor by mohla porazit i vrozenou lidskou lenost 😊

Pokud ve svém okolí nikoho podobně laděného nebo motivovaného nemáte, můžete vyzkoušet různé seznamky, facebookové skupiny, „matkovské“ diskuzní stránky. Stačí nadhodit jako téma, že hledáte českou matku na setkávání a konverzace v angličtině nebo matku-cizinku (víc podobných tipů najdete v článku Expat do každé rodiny).

Život s miminkem

Pro mě bylo rozhodně nejtěžší zakomponovat angličtinu do života s malým miminkem. Samozřejmě můžete popisovat, co vidíte kolem sebe, co zrovna děláte, proč to děláte, prostě takové ty obvyklé věci. Ale občas si chcete s prckem prohlédnout dětskou obrázkovou knížku, říct mu básničku typu Paci, paci, pacičky, zazpívat mu něco, co není dojemný, srdceryvný cajdák o nenaplněné lásce od nějakého boy bandu. A tady většina rodičů, i pokročilých angličtinářů, dost narazí.

Copak víte, jak říct štěně, kůzle, house, slůně? Jaké dělají zvuky? Jak říct bagr, buldozer, sklápěčka, míchačka? A jejich zvuky? Nebo nějakou básničku v angličtině? Ukolébavku? Prostě cokoliv „miminovského“?

Já se upřímně a naplno přiznávám, že i když mám pár certifikátů a dlouho jsem angličtinu učila, tohle vážně nezvládám. A proto jsem sepsala eBook pro podobně neznalé rodiče, jako jsem já, a který nabízím zdarma ke stažení na svých stránkách. Protože pokud to s angličtinou pro sebe, pro své děti nebo se životem v zahraničí myslíte vážně, budu moc ráda, když vám pomůžu s rozjezdem. Zbytek nechám s dovolením na vás 😊

Víc informací o eBooku Angličtina pro život s miminkem najdete zde.

A pokud vám připadá, že učit se cizí jazyk s malými dětmi je sci-fi, třeba vás inspirují moje starší články 5 jednoduchých kroků, jak se na rodičovské dokopat k učení nebo Proč se učit, když se nedá cestovat.

Učení se s malými dětmi

S malými dětmi, které už mluví, můžete dělat cokoliv, co vás napadne. Ukazovat jim obvyklé věci a učit je jejich anglické názvy, hrát pak s nimi pexeso v angličtině, hádání slov typu „Aktivity“, pustit sem tam dětské písničky nebo pohádky v angličtině, sednout si k nim a povídat si s nimi o tom, co viděly nebo slyšely.

Když si 4 nebo 5-leté děti zvládnout zapamatovat a vyslovovat názvy dinosaurů, o jejich schopnosti naučit se cizí jazyk levou zadní rozhodně nepochybuju 😊 A vám to pomůže rozmluvit se, začít anglicky přemýšlet a sem tam si vyhledat nová slovíčka nebo fráze, které potřebujete.

Pokud doma máte pokročilejší angličtináře, můžete každý den končit tím, že si anglicky popovídáte, co se vám ten den líbilo nebo nelíbilo, co byste chtěli druhý den dělat a podobně. Prostě udělat si z angličtiny svůj vlastní, třeba i tajný rituál.

Trocha upřímnosti na závěr

Když se podíváte na výše sepsané rady, jsem si jistá, že nenajdete nic, co jste doteď nevěděli. Protože největší úskalí je překonat sám sebe, a s tím vám nepomůže nikdo jiný než vy sami.

Vím, že není příjemné to slyšet, ale prostě budete muset překonat svou lenost, svou nedůslednost, svoje obavy, že budete vypadat jako blázni, že vás někdo uslyší dělat chyby.

A víte co?

I kdybyste dokázali udržet angličtinu ve svém životě jen jeden měsíc a pak na nějakou dobu odpadli, budete o měsíc dál.

Když vás někdo uslyší, možná si opravdu řekne, že děláte chyby. Možná vám ale pomůže chyby opravit a neopakovat. A třeba ho svým příkladem inspirujete a nakopnete a časem se k vám přidá.

Každopádně vy se každým malým krůčkem posunete o kousek dopředu. Tam, kde chcete být.

Přeju štastnou cestu! / Have a good journey! 😊

Tereza Klapuch Haltmarová
Jsem zapálená lektorka angličtiny a maminka dvou kluků. Miluju cestování a pomáhám maminkám plnit si jejich sny o cestě na pláž a životě v zahraničí. Můj příběh si přečtěte zde >>