5 jednoduchých kroků, jak se na rodičovské dokopat k učení

Cest a kroků, jak se doma učit cizí jazyk, je samozřejmě víc, ale jak už to bývá, v jednoduchosti je krása a síla.

Můžete si rozpracovat extra metodiku, nainstalovat nejrůznější aplikace, plánovat… anebo se do toho pustit. Teď hned, bez příprav, jednoduše. Jdete do toho?

Umím si živě představit, že jste si představovala, jak budete při rodičovské cool, aktivní, nenecháte se v ničem omezovat a využijete rodičovskou k tomu, abyste byla svému dítěti láskyplnou průvodkyní a rádkyní, budete opečovávat sebe, svoje zdraví, tělo, duši, manžela, domácnost. Do toho bude svítit slunce z blankytně modrého nebe, něžný zpěv ptáků se bude linout rozlehlou, udržovanou zahradou, kde budete v bílých, čistých šatech radostně pobíhat bosé s celou svojí rodinou.

A kdy to asi tak máte stihnout? A kde na to brát energii?

Dobře, sny necháme na noci, kdy se vám podaří trochu se prospat, a přesuneme se do reality.
Během dne se objevují chvilky, kdy je trochu klidněji a kdy si můžete vyzobat pár chvilek pro sebe. Někdy jich je méně, jindy více. Za šest let svého mateřství a od dalších maminek-studentek jsem posbírala pár rad, které jsem pro vás sepsala.

1) Ideální načasování
2) Reálné cíle
3) Pravidelnost
4) Učte se s dětmi
5) Mějte cíl na očích

1) Ideální načasování

Najděte si chvilku na učení v denní době, kdy se cítíte nejméně unavená.
Někdo se cítí nejlépe ráno, někdo v deset dopoledne potom, co dospí probdělou noc, někdo k večeru, když miminko zabavuje třeba manžel nebo starší děti. Naschvál nepíšu, že máte čekat, až se nebudete cítit unavená, ale „nejméně unavená“ 😊

Obvykle bývá největší klid, když máte uspokojené základní potřeby vy i vaše děti, což samozřejmě není nic nového pod sluncem. Ale je moc fajn si uvědomit, co pro tenhle ideál udělat a … taky to dělat.

Mně osobně tahle krásná chvilka vychází po dopolední svačině. Když si ráno pohrajeme, děti si nasytí potřebu mého zájmu, decentně a rychle poklidím, aby mě neiritoval nepořádek v zorném poli, nakrmím děti i sebe, a doma nastane ticho a klid. Tyhle chvilky využívám právě na učení, cvičení, případně k odepisování na maily nebo vyřízení telefonátů, u kterých si nepřeju, aby byly provázené dětským jekotem.

2) Reálné cíle

Kdo říká, že se každý den MUSÍTE naučit 10 slov a vyplnit 3 cvičení? Tenhle druh pekla si v hlavě vytváříme jen a jen my samy. Nemá cenu si vyčítat, že se za měsíc nezvládnete naučit to, co pro vás dřív bylo normální. Teď je jiná situace, tak tomu přizpůsobte svoji rychlost. Je lepší, když se každý den naučíte 2 nová slova, než když to bude nula, co myslíte?

3) Pravidelnost

Ta je mooooc fajn. Když naučíte sebe i své děti, že v tuhle dobu má maminka chvilku pro sebe, je to, jako byste vyhrála v loterii. Je tisíc překážek, které vás můžou od vašeho plánu odvést, od vytopeného bytu, přes nemoci, po dovolenou. Dopřejte si klidně a bez výčitek pár dnů volna, pokud se objeví něco akutního a důležitého, nebo si chcete odpočinout. Ale pak se zase k pravidelnosti vraťte a připomeňte si ten krásný pocit, když plníte i svá přání a pečujete o sebe.

4) Učte se s dětmi

Není důvod odkládat učení na chvíli „až“. Až děti budou spát a budu mít klid. Až budu mít hlídání. Až prckové budou ve školce a ve škole. Místo toho angličtinu berte jako společnou aktivitu a skvělou příležitost naučit děti několik důležitých věcí:
že i maminka má nárok dělat věci, které baví ji,
že je normální učit se celý život něco nového,
že když chce člověk něčeho dosáhnout, je potřeba to trénovat trpělivě znova a znova.

A třeba se od vás děti jako bonus naučí pár vět anglicky. S malými miminky můžete využít chvilku, kdy se učíte, na blbnutí. Můžete si s nimi povídat anglicky, opakovat si slovíčka, tvořit vlastní definice slov, přehrávat si různé scénky, smát se. Moji kluci byli naprosto spokojení, že jsem s nimi mluvila a dělala u toho blbinky, a já jsem mezitím natrénovala, co jsem chtěla.

5) Mějte cíl na očích

Učit se jazyk jen tak, abyste se ho naučily, je samozřejmě v pořádku. Ale představa, že příští podzim vycestujete na pláž užívat si tepla a místní kuchyni, je přece jen hmatatelnější. Vylepte si na lednici obrázek slunné pláže a k tomu kalendář nebo termín dovolené a každý den si tak připomenete, proč to děláte. A hlavně PROČ TO CHCETE dělat. A když znáte cíl, najdete i cestu.

Vážně to funguje, když je to tak jednoduché?

Ano, vážně to funguje. Vyzkoušeno osobně i na studentech. A velké spoustě maminek :-) 

Všech 5 uvedených kroků je opravdu velice jednoduchých. Možná si proto teď říkáte, že jste naprosto zbytečně vyplýtvaly pár minut na přečtení tohoto článku. A víte co? Pokud už všechno tohle děláte, gratuluju a omlouvám se za ztracených pár minut. A pokud ne, dejte těmto radám šanci. Třeba dva týdny nebo měsíc je zkuste dodržovat a až pak se rozhodněte, jestli vám k něčemu jsou.

Abych to vzala čistě racionálně, matematicky vyjádřené:

Naučíte-li se 1 slovo denně po dobu 1 roku = 365 nových anglických slov za rok = Level 1 knih Pearson English Readers (dříve Penguin Readers).

2 slova denně 730 nových slov = Level 2 knih Pearson English Readers.

3 slova denně = 1095 nových slov = téměř Level 3 knih Pearson English Readers, aktivní slovní zásoba cca 4-letého dítěte

Za jeden rok celkem slušný výsledek, že? A kolik času denně strávíte učením se 3 slov, co myslíte? Nešla by k cestě na tu vaši pláž z lednice využít jedna návštěva WC bez Facebooku, čekání, až se uvaří voda na čaj, chvilka večerního čištění pleti? A třeba pár minut společného učení s dětmi, aby se i ony na pláži domluvily?

Tereza Klapuch Haltmarová
Jsem zapálená lektorka angličtiny a maminka dvou kluků. Miluju cestování a pomáhám maminkám plnit si jejich sny o cestě na pláž a životě v zahraničí. Můj příběh si přečtěte zde >>