Proč se učit, když se nedá cestovat?

Psát o cestování uprostřed pandemie (doufejme, že uprostřed; to by totiž znamenalo, že už se blíží konec) vypadá jako bláznovství. Anebo… současnou dobu můžete jako na skvělou příležitost, kdy se zaměřit na sebe a na své sny.

Vymyslete si cíl

Zvyšování fyzičky se živou zátěží ... na rozhledně na kopci jsem se usmívala míň :-)

Zvyšování fyzičky se živou zátěží … na rozhledně na kopci jsem se usmívala míň :-)

Jinou slovní zásobu budete potřebovat v hotelu s all-inclusive nabídkou a jinou, když pojedete stopem bivakovat napříč Evropou.

Jinou fyzičku budete potřebovat při chození po plážové promenádě a jinou, když potáhnete do kopců dítě v šátku na břiše a krosnu na zádech.

Možná se vám bude hodit jiné očkování při cestování do jižní Asie a jiné do rovníkové Afriky, vše záleží na konkrétní cílové zemi.

Někde se vám může hodit znát i jiný jazyk než angličtinu. Takže sem s ním.

Na tohle všechno teď máte šanci se připravit.

Dělejte společně vše, co jde

Sice většina z nás sedí doma a má rovnou trojitou šichtu práce-výuka dětí-domácnost, ale když do přípravy na cesty zapojíte celou rodinu, nemusí vám to ubírat tak vzácný volný čas.

Proč se neučit cizí jazyk spolu s dětmi? Možná ty starší budou obracet oči v sloup a mizet z doslechu (i to se občas vyplatí 😉), když si budete zpívat nebo sami se sebou konverzovat, miminka možná budou chvíli koukat nechápavě. Ale třeba se pár slovíček uhnízdí i v jejich mozečcích, které nasávají všechno jako houba. Nakonec vás možná překvapí, až budou opravovat a učit oni vás.

Je jasné, že si nejlíp zaběháte nebo zacvičíte v klidu a sama, ale pokud nemáte možnost, aby vám 4-krát nebo 5-krát týdně někdo prcka pohlídal, sportujte s dětmi. Pořád je lepší sportovat aspoň trochu a občas než nikdy.

Nový koníček

Každý člověk je jiný a přes to nejede vlak. Někdo má rád klid, někdo dobrodružství. Někoho baví čtení knih, jiný by se už jen při představě, jak sedí sám doma s knihou v ruce, ošíval.
Ale co je nám všem je společné, že máme koníčky. Proč je teda nespojit s angličtinou?

Baví vás počítačové hry? Sledování seriálů, filmů, dokumentů? Vypněte češtinu a po chvíli se určitě rozkoukáte i v angličtině. Nebo si tam připněte anglické titulky, pokud by pro vás jen mluvená angličtina byla moc náročná.

Rádi tančíte, zpíváte? Zkuste si vytisknout slova svých nejoblíbenějších skladeb v angličtině, přeložte si je a zpívejte s originálem.

Myslíte si, že vás nebaví nic, kde by se dala angličtina aplikovat? Tak pusťte svým dětem jejich oblíbené animáky nebo písničky v angličtině a sem tam si k nim sedněte, nebo jen pozorně poslouchejte. A ať už chcete nebo ne, něco naposloucháte. Třeba jen melodii vět, rozdělování slov, i když na začátku nebudete rozumět jejich obsahu. Určité opakující se hlášky, kterým se nevyhnete. Vlezlou úvodní písničku, která vám bude celé dny znít v hlavě.

Víc nápadů a rad, jak dostat angličtinu do života, se mi rýsuje v hlavě a brzy je najdete v samostatném článku na mém blogu.

Odvádění myšlenek

V současné době po více než rok trvající sociální izolaci, kdy se snažíme omezovat setkávání s rodinou a přáteli, spousta z nás pracuje na home ofiice, školní i školkové děti jsou zavřené doma, z médií se valí smršť o počtech mrtvých, problémech s toužebně vyhlíženým očkováním, prostě není moc témat k diskuzi, těch pozitivních bohužel ještě míň.

Ať už chceme, nebo ne, na všechny z nás (ano, i na nás, zapřísáhlé introverty 😉) dopadá samota, chmurné myšlenky, smutek. Ale i tady angličtina jako nový koníček může pomoct.

Pokud vás trápí pocit, že vlajete ve vzduchoprázdnu, třeba vám rozplánování denních a týdenních aktivit na učení angličtiny pomůže ukotvit se.

Když budete soustředit mysl na učení, opakování slovíček, nebo spojíte angličtinu se svým koníčkem, jako jsem radila v předchozím bodě, zaručeně přijdete na jiné myšlenky.

Ano, sice nevytáhnete paty z domu, ale co třeba zkouknout nějaký cestopis v angličtině a u večeře o tom povyprávět rodině? Nebo si jít zaběhat nebo vyrazit s kočárkem s anglicky mluveným podcastem v uších a pak o tom, co jste slyšeli, podebatovat s partnerem, kamarádkou?

Prevence demence

Tohle je třešnička na dortu. Pokud se staráte o srdce, staráte se i o mozek. Pokud se staráte o mozek, je to dobré i na srdce. Tohle by mělo stačit samo o sobě, ale nebyla bych to já, kdybych to nerozepsala.

Pokud svému mozku nabízíte nové aktivity, jako je například učení se cizímu jazyku, napomáháte tak tvorbě mozkových buněk a posilování nervových spojení, což je prevence Alzheimerovy choroby a jiných druhů demence. A na to nikdy není moc brzy ani moc pozdě.

A když angličtinu spojíte i s pohybem, nebo si budete s kamarádkou skypovat v angličtině, máte rovnou pořešeny další body zdravého životního stylu, kterým můžete proti demenci bojovat. A to se vyplatí 😊

Abych svoje myšlenky na závěr shrnula do pár vět:

Využijte tuhle divnou dobu naplno.

PRO SEBE A SVÉ SNY.

Promyslete si, co chcete a jaké kroky vám pomůžou dostat se k vašemu cíli.

Věnujte se duši, mozku, sportu, rozvíjejte se s rodinou.

A pokud chcete cestovat, je tohle ta nejlepší doba procházet cestopisy a věnovat se přípravám, aby ta vaše vysněná cesta nakonec proběhla tak, jak chcete.

Tereza Klapuch Haltmarová
Jsem zapálená lektorka angličtiny a maminka dvou kluků. Miluju cestování a pomáhám maminkám plnit si jejich sny o cestě na pláž a životě v zahraničí. Můj příběh si přečtěte zde >>